Amint már említettem, a tervezést érdemes jóval előbb elkezdeni több okból is, mint magukat a munkálatokat. Ilyen ok lehet a költségkalkuláció, vagy éppen az, hogy ne kapkodjunk a kivitelezés közepén abban, hogy milyen legyen egy szoba vagy mi legyen egy adott helyiségben. A tervezést érdemes ötleteléssel és inspirációs képek gyűjtésével kezdeni. Manapság rengeteg helyen lehet inspirációs képeket találni, legyen szó internetes oldalakról, különböző magazinokról, vagy akár televíziós műsorokról.
Ez a folyamat egy lakberendezőnél sem különbözik sokban, csak éppen itt nem a megrendelőtől kapják az inspirációt, hanem maguk gyűjtik össze. Nálunk az elsődleges inspirációs források a www.pinterest.com és az www.instagram.com voltak, de fontos szerepe van a képzeletünknek is.
Emlékszem, mikor először jöttünk megnézni a házat az ingatlanügynökkel. Ő, mint minden ingatlanos, a legjobb színben próbálta feltüntetni a házat, és megosztotta velünk pár ötletét, hogy milyen lehetne a ház semleges színekkel és különböző bútorokkal. Akkor már én is láttam magam előtt a sok lehetőséget. Férjemnek a házba vonatkozó elképzeléseimet otthoni kis skiccekkel rajzoltam le, hogy megmutassam, mire is gondolok.
Természetesen másodszor is megnéztük a házat, és akkor már figyeltem az állapotára, mi az, ami rossz állapotú, mi az ami jó, és mi bontható vagy éppen megmenthető.
Az ötleteim között az első helyen szerepelt a homlokzat megváltoztatása, ami fontos szerepet kapott a vendégszoba és a gyerekszoba tervezésében is. A hirdetésben láttunk egy külső nézetet a házról, amit gyorsan átalakítottam Photoshop segítségével, hogy lássuk, mi lenne a végeredmény.
A tervezésben sokat segített az is, hogy voltak képek a házról, valamint az eladók megengedték, hogy felmérjem az ingatlant. A felmérés után pontos méretekkel tudtam tervezni, dolgozni, és egy 3D modellező programban elkészíteni a házat.
A belső tervezés során az inspirációs képek mellett figyelembe vettem a funkciót és az életstílusunkat is. Az életmódunknak megfelelő szerkezeti átalakításokat könnyedén elkészítettem a program segítségével, amely alapján elkezdődhetett a kivitelezés.
Nagy változás csak a földszinten történt a beosztás tekintetében. A tetőtérben szerencsére nem volt szükség falmozgatásra vagy bontásra. A földszinten az első két szobából egy nagy nappalit alakítottam ki, a hátsó szoba pedig dolgozószobává vált. A korábbi fürdőszoba megszűnt, és háztartási helyiségként fog funkcionálni, amíg elkészül az emeleti fürdőszoba. A jelenlegi költségkeret nem tette lehetővé, hogy a fürdőszobai elrendezést teljesen megváltoztassuk, pedig tervezés szempontjából ideális lenne. Jelenleg a mellékhelyiség a konyha-étkező mellett található, bár van egy kis "folyosó" előtte, a másik elrendezéssel a kellemetlen hangok vagy szagok nem lennének zavaróak.
A lépcső kialakítása és helye fix, sajnos az építés során nem számolták ki megfelelően a lépésfokokat, így a kényelmes lépcső kialakítása nem lehetséges sem a tetőtérbe, sem a garázsba.
Miután kialakultak a helyiségek, elérkezett számomra a legélvezetesebb rész: az inspirációs képek, anyagok és színminták "életre keltése" a programban. A modern stílust részesítettük előnyben, amit egy csipetnyi otthonosságot teremtő klasszikus stílussal egészítettünk ki. Így a fő színek fehér és szürke, kiegészítőként pedig padlizsán színt használtunk, domináns anyagként pedig az amerikai diót.
Valamint a most nagy divat hatására, a fémesség jegyében a vörösréz is fontos szerepet kap a belső tervezésben.
És íme, pár kép a házról, hogy milyen volt mikor megvettük…
A következő részekben helyiségenként ismerhetitek meg a tervezés részleteit.
A képeket felhasználni csak engedéllyel lehet!