Ingatlankeresés - Hogyan álljunk neki első otthonunknak 1.rész
Ingatlankeresés - Hogyan álljunk neki első otthonunknak 1.rész
Elsősorban saját tapasztalatok, alapján 20-as éveikben járó fiatal családok figyelmébe ajánlom ezt a blog sorozatot, akik felújításra és egy adag hitelre adják fejüket.
Számos fontos pillanat és döntés van egy ember életében. Mint minden fontos döntés, az ingatlanvásárlás is általában jelentős pénzráfordítást és sok utánajárást igényel. Ez különösen igaz, ha ez az első saját otthonunk lesz. A blogsorozat ezen részében a kezdők számára legfontosabb kérdéseket fejtem ki:
- Hogyan álljunk neki az ingatlankeresésnek?
- Igények és szempontok.
- Ingatlankeresés.
Nos, az első és legfontosabb tényező az a bizonyos összeg, amit rá tudunk szánni. Ezt nagyon fontos jól átgondolni, mert ha álmodozni kezd az ember, mielőtt megnézi, mekkora keret áll rendelkezésre, könnyen túllépheti az összeg körülbelül kétszeresét. Természetesen legyen egy álomotthon a fejünkben, de muszáj reálisan gondolkodni már az elején.
A következő a tanácsom. Üljetek le párotokkal, és mielőtt megszámolnátok a megtakarításotokat, nézzétek meg, mennyi a havi kiadásotok. Szerencsére az interneten vannak olyan programok, ahol ezt vezetni tudjátok, vagy akár egy kis Excel-ismeret segítségével magatok is készíthettek költségvetési táblázatot. Ha megvan a havi alapkiadás, számoljatok az extrákkal (ha vannak), mint például a hobbi, szórakozás, nyaralás stb. Majd gondoljátok át, mennyire biztos a havi jövedelmetek, és mennyit tudtok félretenni.
Ha a költségvetés megvan, akkor jöhet a kívánságlista :) Írjatok szintén egy listát arról, mit szeretnétek. Nekünk a következők voltak a listán:
- minimum 90 nm
- 3 szoba, nappali
- udvar
- fedett garázs
- konyhát lehessen egybenyitni az étkezővel,
- legyen vakolt a ház (számomra fontos volt, hogy ha felújítandó ingatlant veszünk, akkor is legalább legyen vakolva, ugyanis a több mint 5-10 éve időjárásnak kitett tégla már nem olyan állapotban van, mint amikor épült)
- barkács műhelynek legyen hely.
Ez a lista a tervezés és keresés folyamán bővülhet vagy csökkenhet. Nekünk is volt olyan, amit ehhez hozzáírtunk, vagy éppen feladtunk volna, de egy kiindulási alapnak jó volt, hogy tudjuk, mit keressünk.
Ezek alapján már csak a helyszínt kellett leszűkíteni, hogy a lista alapján adott kerületekben vagy településeken mennyiért és milyen állapotú ingatlanok érhetők el. Mi először Budapest külső kerületeit néztük, ahol kertes ingatlanok vannak, de rájöttünk, hogy a pénztárcánkat meg sem közelítik az árak. Majd egy barátnőmék a Pilisbe költöztek, és nekem is volt munkám arrafelé, így rengeteget kirándultunk arra, és beleszerettünk a szép tájba.
Miután megvan a környék, fontos szempont, hogy milyen az infrastruktúra, a közlekedés, óvoda, iskola, boltok stb. Szerencsére az interneten rengeteg hirdető oldal van, ahol lehet nézelődni, keresni és szűrni az igények alapján, de ajánlom a személyes keresést is. Üljetek autóba és nézzetek körül a kiszemelt településen, így a környéket is jobban megismeritek. Mi egy jó pár hirdetést kinyomtattunk és megpróbáltuk megkeresni, merre van, mielőtt felhívtuk volna a hirdetőt. Ezeket többnyire nem találtuk meg, mert nem volt pontos cím, és vannak nagyon hosszú utcák, de találtunk olyat is, amin csak eladó tábla volt, és az interneten nem volt fent. Ezeket lefotóztuk, majd otthon, ha úgy gondoltuk, felhívtuk.
A személyes környéklátogatás és az ingatlanhirdető oldalak segítségével, egy lehetséges lista felállítása után már az ingatlan megtekintése következik.
A következő részben arról írok, hogy az ingatlan megtekintés során milyen elengedhetetlen dolgokra kell odafigyelni, illetve hogy mi alapján döntsük el, hogy nekünk megfelel-e az adott ingatlan.
Remélem, hasznos volt ez a kis blogbejegyzésem :)