Az előző részben a keresés elindításáról írtunk. Mik a nehézségei és mik a fontos lépései?
Ebben a részben pedig az ingatlan megtekintésével kapcsolatos fontos tényezőkről olvashattok.
Arról még nem esett szó az előző részben, hogy az interneten található hirdetések többsége rengeteg képet tartalmaz, de ezeket gyakran nem megfelelő pozícióból és szögből készítik el. Előfordulhat, hogy az ingatlant helytelen, aránytalan alaprajzzal vagy rosszabb esetben alaprajz nélkül hirdetik. Azonban már egy aránytalan alaprajz is nagyon fontos információkat tartalmazhat. Ez később még fontos lehet! Ne csak a képeket nézzétek meg, hanem olvassátok el a leírást is! Előfordulhat, hogy a képek nem az aktuális állapotot tükrözik, és a leírásból derül ki, hogy volt-e fűtéskorszerűsítés, nyílászáró csere vagy egyéb felújítás az ingatlannal kapcsolatban.
Ha megvan a kiszemelt ingatlan, egyeztessetek időpontot a tulajdonossal vagy ingatlanossal. Fontos az időzítés, hogy természetes fényben tudjátok megtekinteni az ingatlant. Így annak külső állapotát, illetve az udvar rendezettségét is megfelelően fel tudjátok mérni. Továbbá, sok ingatlan esetén nem megfelelő a beltéri világítás, így az apróbb falhibák nem kivehetők természetes fény hiányában.
Fontos, hogy ne féljetek mindent megnézni, és erre időt szánni! Akár kérjetek engedélyt a padlás vagy a pince megtekintéséhez is. Ha nagyon tetszik az ingatlan, kérdezzétek meg, készíthettek-e róla fotókat. Később eszetekbe juthat néhány dolog, például: „Az hogy is volt...? Volt ott ilyen meg olyan...?”, ilyenkor jó hasznát veszitek a képeknek.
Ha ingatlanos mutatja be a házat vagy lakást, előnyös, ha a tulajdonos is jelen van, mert az ingatlannal kapcsolatos személyes kérdésekre sok esetben csak ő tud választ adni. Nyugodtan érdeklődjetek a rezsiköltségekről, a téli fűtés igényéről (bár ez egyénenként eltérő lehet), a közlekedésről (télen és nyáron), a szomszédokról, valamint a településsel és az ott lévő szolgáltatókkal kapcsolatos tapasztalatokról stb.
Általában célszerű több eladó ingatlant megtekinteni. Ez akár több hónapot is igénybe vehet. Mi 2017 augusztus elején kezdtünk keresni, és először szeptember végén találtunk egy ingatlant, amelyről azt mondtuk, hogy itt el tudnánk képzelni a jövőnket. Ha megvan a választott ingatlan, érdemes tartalékba még 1-2 opciót megjelölni, ha van több szóba jöhető ingatlan. Ha egy környéken találhatók, akkor ezek egy időben is megtekinthetők, így utazási költséget és időt is spórolhattok.
Megtekintés utáni teendők:
- Tulajdoni lap és térkép lekérése (így megtudhatjátok, van-e teher az ingatlanon, hány tulajdonos van, valóban minden épület és melléképület megfelelően van-e bejelentve a földhivatalnál).
- A kívánságlista ellenőrzése.
- Pro és kontra lista készítése az ingatlannal kapcsolatban.
Az ingatlan állapotától függően fel kell mérni, mennyi pénzt kell ráfordítani, hogy beköltözhessetek, és elég lesz-e a megtakarításotok. Kérjetek másodszorra is megtekintést az ingatlanra, ekkor van lehetőség az elfelejtett dolgok pótlására (megnézni, megkérdezni). Fontos, hogy írjatok listát arról, mit nézzetek meg feltétlenül, így nem marad ki semmi fontos dolog.
Javaslom ennél a résznél bevonni a közeli családtagokat vagy akár egy szakembert, aki segít az igényeitek alapján meghozni a jó döntést, hogy valóban lehet-e az adott ingatlanból álomotthon a későbbiek során.
Nekünk könnyű volt ez a rész, mert én alapból a lehetőségeket, és nem a jelenlegi állapotokat tartottam szem előtt a megtekintéskor. Férjemnek elmondtam az elképzeléseimet, hogy szerintem mit lehetne kihozni az adott ingatlanból, és általában egyezett a véleményünk. Szerencsére neki is jó a képzelőereje, így már az elejétől együtt ötletelhettünk.
Ezek után, ha nem is 100%-osan, de több mint 90%-ban megfelel az adott ingatlan a követelményeknek, akkor jön az a bizonyos fontos döntés: Megvesszük! 😊
A következő részben arról írok, hogy az ingatlanvásárlás közben milyen nehézségekkel találhatjátok szembe magatokat.